Aktualizacja dotycząca KSeF: Oświadczenie Ministerstwa Finansów

W trakcie konferencji Ministerstwa Finansów, która miała miejsce rankiem 19 stycznia, Minister Finansów Andrzej Domański poinformował, że obligatoryjna wymiana faktur z wykorzystaniem Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) na pewno nie będzie obowiązywała w bieżącym roku, 2024.

Należy podkreślić, że pomimo opóźnienia, koncepcja e-Faktur z wykorzystaniem rządowej platformy ma pełne poparcie i zostanie wprowadzona, jednak nie w obecnym terminie.

Jak podaje portal Business Insider, Minister Finansów wskazał na istnienie krytycznych błędów, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 roku. Resort planuje przeprowadzenie zewnętrznego audytu systemu oraz intensyfikację konsultacji z przedsiębiorcami przed jego implementacją.

Minister Domański podkreślił, że nowa data wprowadzenia systemu zostanie ogłoszona po uzyskaniu wyników audytu. Rząd jednocześnie zapewnia, że nie rezygnuje z wprowadzenia KSeF, które ma na celu uszczelnienie systemu i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w dłuższej perspektywie czasowej.

Jakie konsekwencje ta zmiana niesie dla Klientów Symfonii?

Należy podkreślić, że Projekt KSeF nie zostaje wstrzymany, jednak wymaga przeprowadzenia rewizji dotychczasowego planu działań. Symfonia cały czas kontroluje zmiany zachodzące w procesie uruchomienia KSeF przez Ministerstwo Finansów i na bieżąco będzie dostosowywać swoje rozwiązanie. Klienci będą informowani na bieżąco.

W razie Państwa pytań odnośnie zakupionych już licencji Symfonia KSeF, czy planu zakupu prosimy o kontakt z naszym Działem Handlowym.